RC1/2103JTB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC1/2103JTB
RC1/2103JTB
Part Number
RC1/2103JTB
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W AXIAL
Data sheet
RC1/2103JTB.pdf
Delivery Services
RC1/2103JTB
Comments
    RC1/2103JTB Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance10 kOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusLast Time Buy
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C