RC1/2131JB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC1/2131JB
RC1/2131JB
Part Number
RC1/2131JB
Description
RES 130 OHM 5% 1/2W AXIAL
Data sheet
RC1/2131JB.pdf
Delivery Services
RC1/2131JB
Comments
    RC1/2131JB Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance130 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C