RC1/2392KTB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC1/2392KTB
RC1/2392KTB
Part Number
RC1/2392KTB
Description
RES 3.9K OHM 10% 1/2W AXIAL
Data sheet
RC1/2392KTB.pdf
Delivery Services
RC1/2392KTB
Comments
    RC1/2392KTB Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Resistance3.9 kOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C