RC1/2432JTD
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC1/2432JTD
RC1/2432JTD
Part Number
RC1/2432JTD
Description
RES 4.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Data sheet
RC1/2432JTD.pdf
Delivery Services
RC1/2432JTD
Comments
    RC1/2432JTD Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance4.3 kOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusLast Time Buy
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C