RC1/4475MB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC1/4475MB
RC1/4475MB
Part Number
RC1/4475MB
Description
RES 4.7M OHM 20% 1/4W AXIAL
Data sheet
RC1/4475MB.pdf
Delivery Services
RC1/4475MB
Comments
    RC1/4475MB Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Resistance4.7 MOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C