RC1/46R8MTB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC1/46R8MTB
RC1/46R8MTB
Part Number
RC1/46R8MTB
Description
RES 6.8 OHM 20% 1/4W AXIAL
Data sheet
RC1/46R8MTB.pdf
Delivery Services
RC1/46R8MTB
Comments
    RC1/46R8MTB Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Resistance6.8 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C