RC20GF105J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC20GF105J
RC20GF105J
Part Number
RC20GF105J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1M OHM 5% 1/2W AXIAL
Data sheet
RC20GF105J.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RC20GF105J
Comments
    RC20GF105J Specifications
    SeriesLittle Demon® OF
    RoHSRoHS
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance1 MOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.406" L (3.80mm x 10.30mm)