RLR05C7R50FSB14
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RLR05C7R50FSB14
RLR05C7R50FSB14
Part Number
RLR05C7R50FSB14
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 7.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Data sheet
RLR05C7R50FSB14.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RLR05C7R50FSB14
Comments
    RLR05C7R50FSB14 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
    Tolerance±1%
    Resistance7.5 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C