RLR05C8R06FRB14
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RLR05C8R06FRB14
RLR05C8R06FRB14
Part Number
RLR05C8R06FRB14
Description
RES 8.06 OHM 1% 1/8W AXIAL
Data sheet
RLR05C8R06FRB14.pdf
Delivery Services
RLR05C8R06FRB14
Comments
    RLR05C8R06FRB14 Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance8.06 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C