RLR07C5R11FMB1423
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RLR07C5R11FMB1423
RLR07C5R11FMB1423
Part Number
RLR07C5R11FMB1423
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 5.11 OHM 1% 1/4W AXIAL
Data sheet
RLR07C5R11FMB1423.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RLR07C5R11FMB1423
Comments
    RLR07C5R11FMB1423 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
    Tolerance±1%
    Resistance5.11 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateM (1%)
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C