RLR32C2R00FPBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RLR32C2R00FPBSL
RLR32C2R00FPBSL
Part Number
RLR32C2R00FPBSL
Description
RES 2 OHM 1% 1W AXIAL
Data sheet
RLR32C2R00FPBSL.pdf
Delivery Services
RLR32C2R00FPBSL
Comments
    RLR32C2R00FPBSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance2 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateP (0.1%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C