RLR32C7R50FPBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RLR32C7R50FPBSL
RLR32C7R50FPBSL
Part Number
RLR32C7R50FPBSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 7.5 OHM 1% 1W AXIAL
Data sheet
RLR32C7R50FPBSL.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RLR32C7R50FPBSL
Comments
    RLR32C7R50FPBSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
    Tolerance±1%
    Resistance7.5 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateP (0.1%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C