RLR32C8203GRBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RLR32C8203GRBSL
RLR32C8203GRBSL
Part Number
RLR32C8203GRBSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 820K OHM 2% 1W AXIAL
Data sheet
RLR32C8203GRBSL.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RLR32C8203GRBSL
Comments
    RLR32C8203GRBSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
    Tolerance±2%
    Resistance820 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C