RN55C1213FRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN55C1213FRSL
RN55C1213FRSL
Part Number
RN55C1213FRSL
Description
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL
Data sheet
RN55C1213FRSL.pdf
Delivery Services
RN55C1213FRSL
Comments
    RN55C1213FRSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance121 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C