RN55C1501DRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN55C1501DRSL
RN55C1501DRSL
Part Number
RN55C1501DRSL
Description
RES 1.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Data sheet
RN55C1501DRSL.pdf
Delivery Services
RN55C1501DRSL
Comments
    RN55C1501DRSL Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance1.5 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C