RN55C7152BRE6
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN55C7152BRE6
RN55C7152BRE6
Part Number
RN55C7152BRE6
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Data sheet
RN55C7152BRE6.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RN55C7152BRE6
Comments
    RN55C7152BRE6 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±0.1%
    Resistance71.5 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C