RN55D42R2FRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN55D42R2FRSL
RN55D42R2FRSL
Part Number
RN55D42R2FRSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Data sheet
RN55D42R2FRSL.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RN55D42R2FRSL
Comments
    RN55D42R2FRSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±1%
    Resistance42.2 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C