RN55D4751FRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN55D4751FRSL
RN55D4751FRSL
Part Number
RN55D4751FRSL
Description
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Data sheet
RN55D4751FRSL.pdf
Delivery Services
RN55D4751FRSL
Comments
    RN55D4751FRSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance4.75 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C