RN55E1372DRE6
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN55E1372DRE6
RN55E1372DRE6
Part Number
RN55E1372DRE6
Description
RES 13.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Data sheet
RN55E1372DRE6.pdf
Delivery Services
RN55E1372DRE6
Comments
    RN55E1372DRE6 Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance13.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C