RN60C3161FRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN60C3161FRSL
RN60C3161FRSL
Part Number
RN60C3161FRSL
Description
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL
Data sheet
RN60C3161FRSL.pdf
Delivery Services
RN60C3161FRSL
Comments
    RN60C3161FRSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance3.16 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C