RN60D1020FRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN60D1020FRSL
RN60D1020FRSL
Part Number
RN60D1020FRSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL
Data sheet
RN60D1020FRSL.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RN60D1020FRSL
Comments
    RN60D1020FRSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±1%
    Resistance102 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C