RN65D1131FRE6
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RN65D1131FRE6
RN65D1131FRE6
Part Number
RN65D1131FRE6
Description
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL
Data sheet
RN65D1131FRE6.pdf
Delivery Services
RN65D1131FRE6
Comments
    RN65D1131FRE6 Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance1.13 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C