RNC50H5763FPB14
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC50H5763FPB14
RNC50H5763FPB14
Part Number
RNC50H5763FPB14
Description
RES 576K OHM 1% 1/10W AXIAL
Data sheet
RNC50H5763FPB14.pdf
Delivery Services
RNC50H5763FPB14
Comments
    RNC50H5763FPB14 Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance576 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateP (0.1%)
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C