RNC50J10R2BSRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC50J10R2BSRSL
RNC50J10R2BSRSL
Part Number
RNC50J10R2BSRSL
Description
RES 10.2 OHM 1/10W .1% AXIAL
Data sheet
RNC50J10R2BSRSL.pdf
Delivery Services
RNC50J10R2BSRSL
Comments
    RNC50J10R2BSRSL Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance10.2 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C