RNC50J6043BSRE5
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC50J6043BSRE5
RNC50J6043BSRE5
Part Number
RNC50J6043BSRE5
Description
RES 604K OHM 0.1% 1/10W AXIAL
Data sheet
RNC50J6043BSRE5.pdf
Delivery Services
RNC50J6043BSRE5
Comments
    RNC50J6043BSRE5 Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance604 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C