RNC50J6903BSRE8
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC50J6903BSRE8
RNC50J6903BSRE8
Part Number
RNC50J6903BSRE8
Description
RES 690K OHM 0.1% 1/10W AXIAL
Data sheet
RNC50J6903BSRE8.pdf
Delivery Services
RNC50J6903BSRE8
Comments
    RNC50J6903BSRE8 Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance690 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C