RNC60H20R0BSRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC60H20R0BSRSL
RNC60H20R0BSRSL
Part Number
RNC60H20R0BSRSL
Description
RES 20 OHM 1/4W .1% AXIAL
Data sheet
RNC60H20R0BSRSL.pdf
Delivery Services
RNC60H20R0BSRSL
Comments
    RNC60H20R0BSRSL Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance20 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C