RNC60H24R9BSBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC60H24R9BSBSL
RNC60H24R9BSBSL
Part Number
RNC60H24R9BSBSL
Description
RES 24.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Data sheet
RNC60H24R9BSBSL.pdf
Delivery Services
RNC60H24R9BSBSL
Comments
    RNC60H24R9BSBSL Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance24.9 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C