RNC65J1181BRB14
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC65J1181BRB14
RNC65J1181BRB14
Part Number
RNC65J1181BRB14
Description
RES 1.18K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Data sheet
RNC65J1181BRB14.pdf
Delivery Services
RNC65J1181BRB14
Comments
    RNC65J1181BRB14 Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.18 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C