RNC70H1821BRB144
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNC70H1821BRB144
RNC70H1821BRB144
Part Number
RNC70H1821BRB144
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 1.82K OHM 0.1% 3/4W AXIAL
Data sheet
RNC70H1821BRB144.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RNC70H1821BRB144
Comments
    RNC70H1821BRB144 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/06, RNC70
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.82 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C