RNR55H1544FSB14
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNR55H1544FSB14
RNR55H1544FSB14
Part Number
RNR55H1544FSB14
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL
Data sheet
RNR55H1544FSB14.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RNR55H1544FSB14
Comments
    RNR55H1544FSB14 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance1.54 MOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C