RNR55H2004FMB14
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNR55H2004FMB14
RNR55H2004FMB14
Part Number
RNR55H2004FMB14
Description
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL
Data sheet
RNR55H2004FMB14.pdf
Delivery Services
RNR55H2004FMB14
Comments
    RNR55H2004FMB14 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance2 MOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateM (1%)
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C