RNR60J96R5BSRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNR60J96R5BSRSL
RNR60J96R5BSRSL
Part Number
RNR60J96R5BSRSL
Description
RES 96.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Data sheet
RNR60J96R5BSRSL.pdf
Delivery Services
RNR60J96R5BSRSL
Comments
    RNR60J96R5BSRSL Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance96.5 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C