RNR65K1304FRR64
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RNR65K1304FRR64
RNR65K1304FRR64
Part Number
RNR65K1304FRR64
Description
RES 1.3M OHM 1% 1/2W AXIAL
Data sheet
RNR65K1304FRR64.pdf
Delivery Services
RNR65K1304FRR64
Comments
    RNR65K1304FRR64 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/05, RNR65
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance1.3 MOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C