RWR71S50R5BRS73
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR71S50R5BRS73
RWR71S50R5BRS73
Part Number
RWR71S50R5BRS73
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 50.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Data sheet
RWR71S50R5BRS73.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RWR71S50R5BRS73
Comments
    RWR71S50R5BRS73 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance50.5 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C