RWR74S1R00DSS73
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR74S1R00DSS73
RWR74S1R00DSS73
Part Number
RWR74S1R00DSS73
Description
RES 1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR74S1R00DSS73.pdf
Delivery Services
RWR74S1R00DSS73
Comments
    RWR74S1R00DSS73 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance1 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C