RWR74S4300DRRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR74S4300DRRSL
RWR74S4300DRRSL
Part Number
RWR74S4300DRRSL
Description
RES 430 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR74S4300DRRSL.pdf
Delivery Services
RWR74S4300DRRSL
Comments
    RWR74S4300DRRSL Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance430 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C