RWR74S5R97DRRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR74S5R97DRRSL
RWR74S5R97DRRSL
Part Number
RWR74S5R97DRRSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 5.97 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR74S5R97DRRSL.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RWR74S5R97DRRSL
Comments
    RWR74S5R97DRRSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance5.97 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C