RWR78N1001FPBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR78N1001FPBSL
RWR78N1001FPBSL
Part Number
RWR78N1001FPBSL
Description
RES 1K OHM 10W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR78N1001FPBSL.pdf
Delivery Services
RWR78N1001FPBSL
Comments
    RWR78N1001FPBSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance1 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateP (0.1%)
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C