RWR78N1802FRBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR78N1802FRBSL
RWR78N1802FRBSL
Part Number
RWR78N1802FRBSL
Description
RES 18K OHM 10W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR78N1802FRBSL.pdf
Delivery Services
RWR78N1802FRBSL
Comments
    RWR78N1802FRBSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance18 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C