RWR78N18R2FMBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR78N18R2FMBSL
RWR78N18R2FMBSL
Part Number
RWR78N18R2FMBSL
Description
RES 18.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR78N18R2FMBSL.pdf
Delivery Services
RWR78N18R2FMBSL
Comments
    RWR78N18R2FMBSL Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance18.2 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateM (1%)
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C