RWR78N42R2FRRSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR78N42R2FRRSL
RWR78N42R2FRRSL
Part Number
RWR78N42R2FRRSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 42.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR78N42R2FRRSL.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RWR78N42R2FRRSL
Comments
    RWR78N42R2FRRSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance42.2 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C