RWR80S1400DRBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR80S1400DRBSL
RWR80S1400DRBSL
Part Number
RWR80S1400DRBSL
Description
RES 140 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR80S1400DRBSL.pdf
Delivery Services
RWR80S1400DRBSL
Comments
    RWR80S1400DRBSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance140 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C