RWR80SR750FSB12
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR80SR750FSB12
RWR80SR750FSB12
Part Number
RWR80SR750FSB12
Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR80SR750FSB12.pdf
Delivery Services
RWR80SR750FSB12
Comments
    RWR80SR750FSB12 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance750 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C