RWR81N22R6FSB12
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR81N22R6FSB12
RWR81N22R6FSB12
Part Number
RWR81N22R6FSB12
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR81N22R6FSB12.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RWR81N22R6FSB12
Comments
    RWR81N22R6FSB12 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance22.6 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C