RWR81S10R0DRBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR81S10R0DRBSL
RWR81S10R0DRBSL
Part Number
RWR81S10R0DRBSL
Description
RES 10 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR81S10R0DRBSL.pdf
Delivery Services
RWR81S10R0DRBSL
Comments
    RWR81S10R0DRBSL Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance10 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C