RWR81S1R00DSS70
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR81S1R00DSS70
RWR81S1R00DSS70
Part Number
RWR81S1R00DSS70
Description
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Data sheet
RWR81S1R00DSS70.pdf
Delivery Services
RWR81S1R00DSS70
Comments
    RWR81S1R00DSS70 Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±0.5%
    Resistance1 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C