RWR81SR536FSBSL
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR81SR536FSBSL
RWR81SR536FSBSL
Part Number
RWR81SR536FSBSL
Description
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL
Data sheet
RWR81SR536FSBSL.pdf
Delivery Services
RWR81SR536FSBSL
Comments
    RWR81SR536FSBSL Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance536 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateS (0.001%)
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C