RWR82NR100FRS70.pdf
| Series | Military, MIL-PRF-39007, RWR82N |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Features | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 100 mOhms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Power (Watts) | 1.5W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±650ppm/°C |