RWR82NR249FRS70
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RWR82NR249FRS70
RWR82NR249FRS70
Part Number
RWR82NR249FRS70
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL
Data sheet
RWR82NR249FRS70.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RWR82NR249FRS70
Comments
    RWR82NR249FRS70 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance249 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±650ppm/°C